امروز : چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۰۷ - ۰:۲۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

عادل الجبیر: فهرست خواسته‌های ما از قطر «غیرقابل‌مذاکره» است

وزیر خارجه عربستان می‌گوید ریاض هیچ مذاکره‌ای در خصوص شروط ۱۳گانه موجود برای عادی‌سازی روابط با قطر را نمی‌پذیرد و قطری‌ها باید بین قبول خواسته‌های عربستان و انزوا، یکی را انتخاب کنند.

به گزارش هفت تپه، «عادل‌ الجبیر» وزیر خارجه عربستان که کشورش روز جمعه لیست بلند بالایی از خواسته‌های عجیب را برای سران قطر فرستاده بود، از لزوم اجرای همه خواسته‌ها بدون چون و چرا سخن می‌گوید.

جمعه بود که عربستان، بحرین، امارات و مصر فهرستی از درخواست‌ها را به قطر تحویل دادند و گفتند که عادی شدن روابط با دوحه منوط به عملی شدن همه این خواسته‌هاست. کاهش سطح روابط با ایران و تعطیلی شبکه خبری الجزیره، ۲ خواسته از ۱۳ خواسته عجیب اعراب بود که البته قطر آنها را «زیاده‌خواهانه« توصیف کرد.

حتی «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا هم روز یکشنبه به محتوای این فهرست واکنش نشان داده و گفته بود که اجرایی شدن خواسته‌های عربستان و یاران «خیلی سخت» است.

وزیر خارجه عربستان امشب که ضرب‌الاجل ۱۰ روزه به نیمه راه خود رسیده است، در سفارت کشورش در عربستان با خبرنگاران نشستی گذاشت و گفت که شروط ۱۳گانه «غیرقابل‌مذاکره» است و در حقیقت، قرار نیست از سوی ریاض نرمشی در خصوص هیچ یک از بندها نشان داده شود.

جبیر در ادامه تهدید کرد: «یا شروط ما را قبول می‌کنند یا انزوا ادامه پیدا می‌کند.»

فارس

ارسال دیدگاه