امروز : یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۰۴ - ۱۲:۰۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

السیسی توافقنامه تحویل دو جزیره به عربستان را امضا کرد

دفتر ریاست‌جمهوری مصر اعلام کرد که عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر توافقنامه تحویل حاکمیت دو جزیره تیران و صنافیر به عربستان را تأیید کرد.

به گزارش هفت تپه، دفتر ریاست جمهوری مصر اعلام کرد: عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور مصر توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی بین مصر و عربستان را تأیید کرد که بر تحویل حاکمیت دو جزیره تیران و صنافیر مصر به عربستان تأکید می‌کند.

این اقدام ۱۰ روز پس از تصویب این توافقنامه در پارلمان مصر صورت گرفت.

دولت‌های مصر و عربستان در آوریل سال ۲۰۱۶ میلادی توافقنامه یادشده را امضا کردند که باید به تصویب پارلمان دو کشور می‌رسید.

عربستان به‌سرعت این کار را انجام داد اما امضای این توافقنامه با موجی از مخالفت‌ها، اعتراضات و راهپیمایی‌های گسترده محافل مردمی، حقوقی و سیاسی مصر همراه شد که باعث تعویق در تصویب آن در پارلمان و شکایت نهادهای مدنی و حقوقی علیه این اقدام دولت در دادگاههای مصر شد.

اقدام عبدالفتاح سیسی در تأیید توافقنامه ترسیم مرزهای مصر و عربستان باعث خشم مردم و فعالان مصری در شبکه‌های اجتماعی شد و آنها گفتند که سیسی در شب عید سعید فطر، سرزمین مصر را به عربستان فروخت.

در پی تأیید توافقنامه نیز دستگاههای امنیتی مصر به بازداشت فعالان مخالف این توافقنامه در قاهره و سایر استانها ادامه داده به خانه‌های آنها یورش بردند.

شمار زیادی از نیروها و خودروهای زرهی نیز در شهر قاهره مستقر شدند.

ارسال دیدگاه